Magnetkvaliteter er standardiserte numeriske og bokstavkoder som beskriver magnetstyrken, temperaturmotstanden og koercitiviteten til en magnet - og å velge feil karakter kan forårsake utstyrssvikt, energitap eller sikkerhetsfarer. Enten du velger en magnet for en elektrisk motor, et medisinsk utstyr, en industriell sensor eller et gjør-det-selv-prosjekt, forstå magnetkarakterer er det viktigste trinnet i utvelgelsesprosessen. Denne veiledningen forklarer alle viktige karaktersystemer, sammenligner nøkkelytelsesmålinger og hjelper deg å velge riktig magnet for akkurat din applikasjon.
Klikk for å besøke våre produkter: Sintret NdFeB-magnet
Hva betyr magnetkarakterer egentlig?
En magnetkarakter er en forkortelseskode som koder for tre kritiske magnetiske egenskaper: maksimalt energiprodukt (BHmax), gjenværende flukstetthet (Br) og tvangskraft (Hc) - som alle bestemmer hvor kraftig og pålitelig en magnet vil yte i et gitt miljø.
Hver magnettype har sitt eget graderingssystem. Neodym (NdFeB)-magneter bruker et "N"-prefiks etterfulgt av et tall (f.eks. N35, N52), mens samarium-koboltmagneter bruker betegnelser som SmCo18 eller SmCo26. Alnico-magneter bruker grad 1 til 9, og ferrittmagneter (keramiske) er klassifisert som C1 til C8 eller av Y-serien i kinesiske standarder.
Forstå tallene og bokstavene i en magnet karakter kode avslører alt om hvordan magneten vil oppføre seg:
- Antallet i neodymkvaliteter refererer til det maksimale energiproduktet i Mega-Gauss-Oersteds (MGOe). N52 har en BHmax på omtrent 52 MGOe — den høyeste kommersielt tilgjengelige karakteren.
- Bokstavsuffikset (M, H, SH, UH, EH, AH) indikerer magnetens maksimale driftstemperatur og egenkoercitivitet.
- Ingen suffiks (f.eks. N35, N42) betyr standard temperaturmotstand opp til ca. 80°C (176°F).
De tre magnetiske egenskapene bak hver magnetkvalitet
Hver magnetkarakter er definert av tre målbare egenskaper som sammen bestemmer den virkelige ytelsen: gjenværende flukstetthet (Br), tvangskraft (Hc) og maksimalt energiprodukt (BHmax).
1. Residuell flukstetthet (Br)
Br måler styrken til magnetfeltet en magnet produserer etter at magnetiseringsfeltet er fjernet. Det uttrykkes i Tesla (T) eller Gauss (G), der 1 Tesla = 10 000 Gauss. En klasse N52 neodymmagnet har en Br på omtrent 1,44–1,52 T, mens en N35-magnet måler rundt 1,17–1,22 T. Høyere Br betyr en sterkere trekkkraft for en gitt magnetstørrelse.
2. Tvangskraft (Hc)
Hc er motstanden til en magnet mot demagnetisering - hvor vanskelig det er å fjerne magnetens felt ved å bruke en motsatt magnetisk kraft eller forhøyet temperatur. Det måles i Oersteds (Oe) eller kA/m. Høyere temperaturbetegnelser (H, SH, UH, EH) oppnår høyere koersivitet på bekostning av litt redusert Br. For motorer og generatorer der magneten vender mot sterke motstående felt, er koercivitet ofte viktigere enn rå trekkstyrke.
3. Maksimalt energiprodukt (BHmax)
BHmax er det viktigste tallet i noen magnet karakter . Uttrykt i MGOe (Mega-Gauss-Oersteds) eller kJ/m³, representerer det tettheten av magnetisk energi lagret i materialet. En høyere BHmax betyr at du kan bruke en fysisk mindre magnet for å oppnå den samme holde- eller løftekraften, noe som betyr enormt i applikasjoner der plass og vekt er begrenset - for eksempel elektriske kjøretøymotorer, romfartskomponenter og miniatyrisert elektronikk.
Neodym-magnetkarakterer forklart: Fra N35 til N52 og utover
Neodymmagneter er de sterkeste permanentmagnetene som er tilgjengelige kommersielt, og deres karaktersystem – som spenner fra N35 til N52 – er den mest refererte magnetklasseklassifiseringen innen ingeniørfag og produksjon i dag.
"N"-prefikset står for neodymjernbor (NdFeB). Tallet etter indikerer BHmax-verdien i MGOe. Det valgfrie bokstavsuffikset angir maksimal driftstemperatur og koersivitetsklasse:
- Ingen suffiks (standard): Maks driftstemperatur ~80°C
- M (middels): Maks driftstemperatur ~100°C
- H (høy): Maks driftstemperatur ~120°C
- SH (superhøy): Maks driftstemperatur ~150°C
- UH (Ultra High): Maks driftstemperatur ~180°C
- EH (ekstrem høy): Maks driftstemperatur ~200°C
- AH (Aerospace High): Maks driftstemperatur ~230°C
| Karakter | BHmax (MGOe) | Br (T) | Maks temperatur (standard) | Typisk applikasjon |
| N35 | 33–36 | 1.17–1.22 | 80°C | Håndverksprosjekter, generell bruk |
| N42 | 40–43 | 1,29–1,35 | 80°C | Sensorer, holder armaturer |
| N45 | 43–46 | 1,32–1,38 | 80°C | Høyttalere, aktuatorer |
| N48 | 46–49 | 1,37–1,43 | 80°C | Motorer, medisinsk utstyr |
| N52 | 50–53 | 1,44–1,52 | 80°C | Høyytelsesmotorer, MR |
| N42SH | 40–43 | 1,29–1,35 | 150°C | Automotive, industrimotorer |
| N38UH | 36–39 | 1,22–1,28 | 180°C | EV-motorer, turbiner |
Tabell: Neodym-magnetkvaliteter sammenlignet med BHmax, gjenværende flukstetthet, temperaturklassifisering og typisk bruk.
En kritisk avveining: etter hvert som karaktertallet øker (sterkere BHmax), blir magneten sprøere og mer utsatt for korrosjon. N52-magneter er mekanisk skjøre og krever beskyttende belegg (nikkel, epoksy eller gullbelegg) i de fleste bruksområder. N35-magneter er relativt mer holdbare og enklere å håndtere trygt.
Samarium koboltmagnetkvaliteter: Høytemperaturalternativet
Samarium-kobolt (SmCo)-magneter tilbyr magnetkvaliteter som tåler temperaturer opp til 350 °C – noe som gjør dem til det foretrukne valget for luftfart, forsvar og industrielle applikasjoner med høy varme der neodym-kvaliteter ville mislykkes katastrofalt.
SmCo-magneter kommer i to hovedserier, hver med distinkte karakteregenskaper:
SmCo Serie 1:5 (SmCo5)
Disse karakterene (SmCo14 til SmCo20) har BHmax-verdier fra 14 til 20 MGOe. Mens de har lavere absolutt energiprodukt enn neodym, viser SmCo5-kvaliteter ekstremt høy koercitivitet - typisk 700–900 kA/m - noe som gjør dem praktisk talt immune mot demagnetisering. De opererer pålitelig opp til 250 °C og brukes i presisjonsinstrumenter, mikrobølgeenheter og bølgerør.
SmCo Series 2:17 (Sm₂Co₁₇)
Disse kvalitetene (SmCo22 til SmCo32) oppnår BHmax-verdier på 22–32 MGOe – nærmer seg neodymkvaliteter på lavere nivå mens de beholder full temperaturmotstand opp til 350 °C. Den iboende koercitiviteten til Sm₂Co₁7-kvaliteter når 1600 kA/m eller høyere, den høyeste av alle kommersielle permanentmagnetmaterialer. Bruksområder inkluderer jetmotorsensorer, satellittkomponenter og verktøy for boring av olje nedihulls.
| Karakter | BHmax (MGOe) | Maks temperatur (°C) | Tvangsevne (kA/m) | Series |
| SmCo16 | 15–17 | 250 | 700–800 | 1:5 |
| SmCo20 | 19–21 | 250 | 800–900 | 1:5 |
| SmCo26 | 25–27 | 350 | 1200–1400 | 2:17 |
| SmCo30 | 29–32 | 350 | 1400–1600 | 2:17 |
Tabell: Samarium koboltmagnetkvaliteter etter energiprodukt, maksimal temperatur og tvangsevne.
Alnico Magnet Grades: Den klassiske utøveren for høytemperaturstabilitet
Alnico-magnetkvaliteter (1 til 9) tilbyr de høyeste driftstemperaturene for enhver kommersiell permanentmagnet – opptil 540 °C – men med betydelig lavere koercitivitet enn sjeldne jordartstyper, noe som gjør dem kun egnet for applikasjoner med lav risiko for avmagnetisering.
Alnico er en legering av aluminium (Al), nikkel (Ni) og kobolt (Co) - derav navnet. Karakternummeret gjenspeiler legeringssammensetningen og produksjonsmetoden (støpt vs. sintret). Støpte alnico-kvaliteter (Alnico 1–9) er isotrope eller anisotrope, med BHmax-verdier som varierer fra 1,4 MGOe (Alnico 1) til 10,5 MGOe (Alnico 9). Sintrede alnico-kvaliteter gir litt lavere magnetisk ytelse, men større dimensjonskonsistens.
Nøkkelapplikasjoner for alnico-kvaliteter inkluderer elektriske gitarpickuper, analoge sensorer, releer, høyttalere og magnetronrør. Til tross for lav koersivitet (typisk 50–160 kA/m), opprettholder alnico-magneter sin magnetisering pålitelig i stabile, ikke-reverserende miljøer ved ekstreme temperaturer der neodym- og SmCo-kvaliteter vil brytes ned eller oksidere.
Ferritt (keramisk) magnetkarakterer: Den kostnadseffektive arbeidshesten
Ferrittmagnetkvaliteter – klassifisert som C1 til C8 i nordamerikanske standarder eller Y10 til og med Y40 i det kinesiske/ISO-systemet – leverer moderat magnetisk ytelse til den laveste kostnaden per kilo av ethvert permanent magnetmateriale, noe som gjør dem til den mest produserte magnettypen i verden.
Ferrittmagneter (keramiske) er laget av jernoksid kombinert med strontium eller bariumkarbonat. De er harde, sprø, korrosjonsbestandige og rimelige - en 10 lb pose med ferrittmagnetmateriale koster en brøkdel av tilsvarende neodymmateriale. BHmax-verdier for ferrittkvaliteter varierer fra 1,0 MGOe (C1) til 4,0 MGOe (C8), som er omtrent 10–12 ganger lavere enn neodymkvaliteter i toppklassen.
| Karakter (US) | Karakter (ISO/China) | BHmax (MGOe) | Br (T) | Beste brukstilfelle |
| C1 | Y10 | 1,0–1,2 | 0,20–0,23 | Håndverksmagneter, lekemagneter |
| C5 | Y25 | 2,7–3,2 | 0,35–0,39 | DC-motorer, høyttalere |
| C8 | Y35 | 3,5–4,0 | 0,41–0,44 | Holdemagneter, MR-skjerming |
Tabell: Ferritt (keramiske) magnetkvaliteter i amerikanske og ISO/Kina-standarder med nøkkelmagnetiske egenskaper.
Ferrittmagneter er korrosjonsbestandige uten belegg, tåler temperaturer opp til 250°C, og er det foretrukne valget for applikasjoner der stort volum, lav pris og moderat styrke er prioriteter - som kjøleskapsdørtetninger, små likestrømsmotorer i husholdningsapparater og magnetiske separasjonssystemer.
Magnetkarakterer etter type: En hode-til-hode-ytelsessammenligning
Når man sammenligner magnetkvaliteter på tvers av forskjellige materialtyper, leder neodym i råmagnetisk styrke, samariumkobolt ledere i temperaturmotstand, alnico ledere i termisk stabilitet og ferrittledere i kostnadseffektivitet - hver klassefamilie har et domene hvor den er uslåelig.
| Eiendom | Neodymium (NdFeB) | Samarium kobolt | Alnico | Ferritt |
| BHmax-område (MGOe) | 33–53 | 14–32 | 1,4–10,5 | 1,0–4,0 |
| Maks driftstemp | 80°C–230°C | 250°C–350°C | Opptil 540°C | Opptil 250°C |
| Tvangskraft | Høy – Veldig høy | Veldig høy-ekstrem | Veldig lav | Middels |
| Korrosjonsmotstand | Dårlig (trenger belegg) | Utmerket | Bra | Utmerket |
| Relativ kostnad | Middels–High | Veldig høy | Middels | Veldig lav |
| Skjørhet | Høy (skjør) | Høy (skjør) | Lav (tøff) | Middels (brittle) |
Tabell: Sammenligning av magnetkvaliteter på tvers av materialer etter nøkkelytelse og fysiske egenskaper.
Hvordan velge riktig magnetkvalitet for applikasjonen din
Å velge riktig magnetkarakter krever å svare på fire spørsmål: Hvilken styrke er nødvendig? Hvilken temperatur vil magneten nå? Vil den møte motstående magnetiske felt? Og hva er størrelsen og budsjettbegrensningen?
Trinn 1: Definer nødvendig holde- eller løftekraft
Start med kraftbehovet i pund eller Newton. Høyere kvalitet neodymmagneter kan levere trekkkrefter på over 600 lbs fra en skive bare 3 tommer i diameter. En klasse N52 2"×1"×½" blokkmagnet, for eksempel, leverer omtrent 110 lbs (490 N) trekkkraft mot en ståloverflate - nyttige data når du velger en grad for feste-, klem- eller løfteapplikasjoner.
Trinn 2: Vurder driftstemperaturen
Dette er den mest oversett faktoren i magnet karakter utvalg. En standard N42-magnet begynner å miste magnetisering permanent over 80°C. Hvis applikasjonen din involverer motorvarme, motorrom eller industrielle ovner, må du enten gå opp til en N42H, N42SH eller N42UH - eller bytte helt til samarium kobolt eller alnico for de høyeste termiske miljøene.
Trinn 3: Evaluer avmagnetiseringsrisiko
Applikasjoner der magneten er omgitt av motstående felt - for eksempel i motorer, generatorer eller MR-skjerming - krever karakterer med høy koercitivitet. I disse scenariene kan det å velge en karakter med et SH- eller UH-suffiks fremfor en standardkarakter bety forskjellen mellom 10 år med stabil ytelse og fullstendig avmagnetisering i løpet av måneder.
Trinn 4: Vurder fysiske og miljømessige begrensninger
Hvis magneten vil bli utsatt for fuktighet, saltvann eller kjemikalier, blir korrosjonsbestandighet en prioritet. Ferritt- og SmCo-kvaliteter motstår korrosjon naturlig. Neodym-kvaliteter krever beskyttende belegg; nikkel-kobber-nikkel trippel-lagsplettering er standard, men epoksy- eller parylenbelegg er nødvendig for marine eller høyfuktighetsmiljøer. Vurder også mekanisk støt - alnico- og ferrittkvaliteter er mindre sannsynlige for å flise eller knuse enn sprø neodym- eller SmCo-kvaliteter under støt.
Real-World-applikasjoner: Hvilken magnetkvalitet brukes hvor?
Ulike bransjer favoriserer konsekvent spesifikke magnetkvaliteter basert på deres unike kombinasjoner av ytelseskrav, miljøforhold og kostnadsfølsomhet.
- Elektriske kjøretøy (EV-motorer): N38UH til N45SH neodymkvaliteter er standard. Disse karakterene balanserer høy BHmax med 150°C driftstemperaturer inne i trekkmotorer. En enkelt EV-drivenhet kan inneholde 2–4 kg graderte neodymmagneter.
- Vindturbiner: Store direktedrevne turbiner bruker N35SH eller N38SH neodymmagneter i flersegments rotoroppstillinger. En enkelt 3 MW direktedrevet turbin kan bruke 600–700 kg neodymmagnetmateriale.
- Medisinsk utstyr (MRI): Høyfelt MR-systemer bruker superledende elektromagneter, men permanentmagnet MR-skannere bruker N50 eller N52 klasse neodym-arrayer som produserer felt på 0,2–0,7 Tesla.
- Forbrukerelektronikk: Smarttelefonhøyttalere, hodetelefoner og vibrasjonsmotorer bruker hovedsakelig N35–N42-klasse neodymmagneter på grunn av deres kompakte størrelse og høye krafttetthet.
- Luftfart og forsvar: SmCo26- og SmCo30-karakterer dominerer i gyroskoper, radarsystemer og satellittholdningskontroll, der temperatursvingninger fra -180°C til 300°C er rutine.
- Gitar pickuper: Alnico 2 (varm, komprimert tone), Alnico 5 (lys, klar tone) og Alnico 8 (moderne tone med høy ytelse) er den avgjørende faktoren i pickup-lyd for elektrisk gitar - en velforstått anvendelse av alnico-karakterforskjeller blant musikere og luthians.
- Kjøleskapstetninger og likestrømsmotorer: Ferritt C5- og C8-kvaliteter dominerer på grunn av deres korrosjonsmotstand, dimensjonsstabilitet og ekstremt lave kostnad per enhet - titalls millioner av disse produseres daglig over hele verden.
Ofte stilte spørsmål om magnetkarakterer
Spørsmål: Er et høyere magnetkaraktertall alltid bedre?
Ikke nødvendigvis. Et høyere tall i neodymkvaliteter (f.eks. N52 vs. N35) betyr større magnetisk energiprodukt og sterkere trekkkraft - men det betyr også større sprøhet, noe redusert temperaturstabilitet og høyere kostnader. For applikasjoner som ikke krever maksimal feltstyrke, gir en mellomklasse som N42 ofte den beste balansen mellom ytelse, holdbarhet og pris. Tilpass alltid karakteren til applikasjonens faktiske krav i stedet for å standard til den høyeste tilgjengelige.
Spørsmål: Kan magneter miste karakteren over tid?
Ja. Alle permanente magneter opplever en viss grad av avmagnetisering over tid, men hastigheten avhenger av karakter og forhold. Høykvalitets neodymmagneter lagret ved romtemperatur borte fra motstående felt og varme vil miste mindre enn 1 % av magnetiseringen over 100 år. Imidlertid kan å utsette en magnet for temperaturer over dets nominelle maksimum - selv kortvarig - forårsake umiddelbar, irreversibel delvis avmagnetisering som ingen re-magnetiseringsprosess kan reparere fullstendig.
Spørsmål: Hva er forskjellen mellom N42 og N42H magnetkarakterer?
Begge grader har samme BHmax-verdi (~40–43 MGOe) og gjenværende flukstetthet (Br ~1,29–1,35 T). Hovedforskjellen er maksimal driftstemperatur: N42 er vurdert til 80 °C, mens N42H er vurdert til 120 °C. "H"-suffikset indikerer høyere iboende tvangsevne oppnådd gjennom modifisert legeringssammensetning eller prosessering - til en kostnadspremie på omtrent 10–20 % over standard N42.
Spørsmål: Er magnetkarakterer standardisert globalt?
Det er bred internasjonal justering av betegnelser for sjeldne jordartsmagneter, men ikke fullstendig standardisering. IEC 60404-8-1-standarden og kinesiske GB/T-standarder for NdFeB følges bredt, men noen produsenter bruker proprietære karakterbetegnelser som ikke kartlegges direkte. Be alltid om hele avmagnetiseringskurven (B-H-kurven) fra leverandøren for kritiske ingeniørapplikasjoner i stedet for å stole på karakternummeret alene for å bekrefte nøyaktig ytelse.
Spørsmål: Hvilken magnetkvalitet bør jeg bruke for utendørs eller marine applikasjoner?
For utendørs eller marine miljøer er de beste alternativene ferritt (C5–C8) for behov med moderat styrke eller samariumkobolt (SmCo26–SmCo30) for krav til høy styrke. Begge er iboende korrosjonsbestandige uten ekstra belegg. Hvis neodymkvaliteter kreves for styrke, spesifiser epoksy- eller parylen-C-belegg i stedet for standard nikkelbelegg, som kan delaminere i saltvannsmiljøer over tid. Inspiser og bytt ut neodymmagneter regelmessig i marin tjeneste som et forebyggende tiltak.
Spørsmål: Kan jeg oppgradere karakteren til en magnet jeg allerede har ved å magnetisere den på nytt?
Re-magnetisering kan gjenopprette en delvis avmagnetisert magnet til dens opprinnelige karakterspesifikasjon, men den kan ikke oppgradere en magnet utover materialets iboende BHmax-tak. Den magnetiske karakteren bestemmes av legeringssammensetningen og mikrostrukturen etablert under produksjonen - ikke av styrken til det påførte magnetiseringsfeltet. For å oppnå en høyere karakter, må du erstatte magneten med en laget av et materiale av høyere kvalitet.
Spørsmål: Hvordan påvirker magnetkarakterer prisene?
Innenfor neodymfamilien legger hvert trinn oppover (f.eks. N35 → N42 → N48 → N52) typisk 5–15 % til prisen per enhet for samme geometri. Temperaturklassifiserte suffikser gir ytterligere kostnader: en N42UH kan koste 25–40 % mer enn en standard N42 med identiske dimensjoner. Samarium koboltkvaliteter er 3–5× dyrere enn tilsvarende neodymkvaliteter etter vekt, først og fremst på grunn av kostnadene for kobolt og den mer komplekse sintringsprosessen.
Konklusjon: Tilpass riktig magnetkvalitet til dine behov
Å forstå magnetkarakterer er ikke bare en teknisk øvelse – det er grunnlaget for pålitelig, sikker og kostnadseffektiv design i enhver applikasjon som er avhengig av permanente magneter.
Nøkkelen takeaway: ingen enkelt magnet karakter er universelt overlegen. N52 neodym leverer uovertruffen rå magnetisk energi, men svikter over 80°C og korroderer raskt uten beskyttelse. SmCo30 overlever 350°C miljøer med ekstraordinær tvangskraft, men koster fem ganger mer. Alnico 5 utmerker seg i høytemperaturstabilitet med unike tonale egenskaper for lydapplikasjoner, men demagnetiserer lett under motstående felt. Ferrite C8 er det økonomiske, værbestandige valget for applikasjoner med stort volum og moderat styrke.
Når du velger en karakter, start alltid med driftsmiljøet – temperatur, kjemisk eksponering og motsatt feltstyrke – før du optimerer for magnetisk kraft. En korrekt gradert magnet yter pålitelig i flere tiår; en underspesifisert kan mislykkes i uker. Se hele B-H avmagnetiseringskurven for enhver magnetkvalitet som brukes i kritisk konstruksjon, og verifiser alltid karakteren med sertifiserte testdata fra leverandøren din i stedet for å stole på nominelle spesifikasjoner alene.
EN
